Patagonia


Kultowe szczyty dla Ciebie!


english
version


Wyprawy i trekkingi w Andy, Kaukaz, Himalaje, Karakorum, Pamir.

wyprawy
trekkingi
glerie
terminy
kontakt



Biuletyn Politechniki Śląskiej





Wywiad z Ryszardem Pawłowskim


Wyjazdy cykliczne

Ama Dablam - Nepal
6856 m.n.p.m.

Ama Dablam


Cho-Oyu - Chiny, Nepal
8201 m.n.p.m.

Cho-Oyu


Elbrus - Rosja (Kaukaz)
5642 m.n.p.m.

Elbrus


Aconcagua - Argentyna
6962 m.n.p.m.

Acouncagua



Zobacz film
"HIMALAIŚCI W STREFIE ŚMIERCI"

HIMALAIŚCI W STREFIE ŚMIERCI
Historia Ryszarda Pawłowskiego

Moje wyprawy...
zamów książkę

Smak Gór

"Ryszard Pawłowski
40 lat w górach"

WYWIAD - RZEKA

40 lat w górach
zamów książkę








Shisha Pangma

Shisha Pangma (8027 m.n.p.m.)

Masyw Shisha Pangma (inne nazwy to: Xixabangma, Xixabangma Feng i Gosainthan) leży na terenie Chin. Jest najniższym z ośmiotysięczników. Masyw posiada wyraźnie jedną główną grań, od której odchodzi kilka krótkich grani. Znajdują się tutaj dwa wierzchołki. Głównym oczywiście jest Shisha Pangma, który kulminuje w Wierzchołku Wschodnim (Głównym) i Wierzchołku Środkowym (8008 m), poza tym istnieje również Shisha Pangma West (7966 m) oddzielony od wcześniej wspomnianych wyraźną przełęczą.

Szczyt znajduje się 120 kilometrów od Everestu, 11 kilometrów od granicy z Nepalem. Do dnia dzisiejszego nieznana jest etymologia nazwy. Wyjaśniona została do tej pory jedynie w swej drugiej części. Pang oznacza łąkę, polanę, natomiast ma - jest żeńską końcówką. Najprawdopodobniej góra wzięła swe miano od łąk wysokogórskich i nadana została przez miejscową ludność. Góra otoczona jest kilkoma lodowcami, od północnego-wschodu lodowcem Shisha Pangma, od południowego-wschodu lodowcem Phola, od południa Nyanang Phu i od północnego-zachodu - Yebokangal. Góra od południa (strona nepalska) opada stromymi skalno - lodowymi ścianami. Do podnóża góry można dojść od strony Nepalu, ale większość wypraw obiera drogę od północy, od strony Tybetu.






Z powodów politycznych szczyt bardzo długo nie był atakowany. Po wojnie zainteresowanie szczytem wzrastało, ale z powodu politycznej izolacji Tybetu nadal nie można było uzyskać pozwoleń na atakowanie góry, co jakis czas pojawiały się wyprawy rekonesansowe ale docierały daleko. Dopiero w W 1963 roku Si Chin poprowadził wyprawę chińską, mającą za cel zbadanie stoków masywu od strony wschodniej, północnej i zachodniej. Osiągnięto wówczas wysokość 7160 metrów. Następnego roku 195-osobowa chińska wyprawa wyruszyła w kierunku Shisha Pangmy. Atak zakończył się sukcesem i 2 maja 1964 roku 10 chińskich alpinistów osiągnęło wierzchołek. Byli to: Hsu Ching, Chang Chun-yen, Wang-Fu-chou, Chen-san, Cheng Tien-liang, Wu Tsung-yueh, Sodnam Dorji, Migmar Trashi, Dorji i Tontan Kolejnego wejścia na Shisha Pangmę dokonano 17 lat później. 7 maja 1980 roku na szczyt weszli Michael Dacher, Wolfgang Schafter, Günter Sturm i Fritz Zintl, uczestnicy niemieckiej wyprawy kierowanej przez Manfreda Abeleina i Güntera Sturma.


Pierwszymi Polakami, którzy weszli na Shisha Pangma byli, uczestnicy zorganizowanej przez Jerzego Kukuczkę wyprawy, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Warecki, Artur Hajzer i sam kierownik. Dokonali tego 18 września 1987 roku. Dla Kukuczki był to ostatni ośmiotysięcznik w jego "Koronie Himalajów". Shisha Pangma nie ma na razie zimowego wejścia. Z powodu rozległych pól śnieżnych, góra jest marzeniem wielu ski-alpinistów. Pośród osób, które zjechały na nartach z Shisha Pangmy jest również Jerzy Kukuczka.



cofnij   strona główna







Patroni, sponsorzy i przyjaciele wypraw:

Elite Gdynia Stalexport portalgorski.pl sklepgorski.pl
Bergans Kayland THIS 1


Patagonia - Ryszard Pawłowski © 2007
webdesign : emoweb
Informacje zawarte na niniejszej stronie nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 i następnych kodeksu cywilnego.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie lub wykorzystanie zawartości tej strony bez pisemnej zgody autora i webmastera jest zabronione.