Patagonia


Kultowe szczyty dla Ciebie!


english
version


Wyprawy i trekkingi w Andy, Kaukaz, Himalaje, Karakorum, Pamir.

wyprawy
trekkingi
glerie
terminy
kontakt



Biuletyn Politechniki Śląskiej





Wywiad z Ryszardem Pawłowskim


Wyjazdy cykliczne

Ama Dablam - Nepal
6856 m.n.p.m.

Ama Dablam


Cho-Oyu - Chiny, Nepal
8201 m.n.p.m.

Cho-Oyu


Elbrus - Rosja (Kaukaz)
5642 m.n.p.m.

Elbrus


Aconcagua - Argentyna
6962 m.n.p.m.

Acouncagua



Zobacz film
"HIMALAIŚCI W STREFIE ŚMIERCI"

HIMALAIŚCI W STREFIE ŚMIERCI
Historia Ryszarda Pawłowskiego

Moje wyprawy...
zamów książkę

Smak Gór

"Ryszard Pawłowski
40 lat w górach"

WYWIAD - RZEKA

40 lat w górach
zamów książkę








Gasherbrum I (8068 m.n.p.m.)

Gasherbrum I jest najwyższym z grupy siedmiu Gasherbrumów, gór leżących w paśmie Karakorum. Wznosi się na wysokość 8068 m n.p.m. Z wierzchołka odchodzi kilka grani, z których do najważniejszych wspinaczkowo należą grań północna biegnąca ku Przełęczy Gasherbrum i dalej skręcająca na zachód w kierunku Gasherbruma II (G II) oraz grań południowo- wschodnia ku Urdok Peak (7300 m n.p.m.).

Szczyt po raz pierwszy został zmierzony przez W.M. Conwaya w 1892 roku. Conway podchodził od strony lodowca Baltoro i górę zasłaniały mu granie Gasherbrumów V i VI. Nadał mu zatem nazwę Hidden Peak, co w języku angielskim oznacza "Zasłonięty Szczyt". Nazwa ta używana jest na Zachodzie i czasem spotyka się ją również w literaturze, ale miejscowa ludność używa nazwy Gasherbrum, co oznacza "Świecącą Ścianę".







W 1934 roku dokonano pierwszego rekonesansu pod dowództwem Güntera O. Dyhrenfurtha, który poprowadził międzynarodową wyprawę. Alpiniści weszli wówczas na okoliczne siedmiotysięczniki, ale wierzchołka Gasherbruma I nie osiągnęli. Słynna była wyprawa francuska, która zawitała w dwa lata później w Karakorum. Była to pierwsza wyprawa w góry wysokie tej nacji i himalaiści przygotowali się do niej solidnie.
W sumie przetransportowano 14 ton bagażu, który został przeniesiony na barkach 800 tragarzy! Ta wyprawa również musiała się poddać z powodu monsunu, który nadszedł trzy tygodnie wcześniej niż się spodziewano. Przez kolejne dwadzieścia lat szczyt nie budził emocji - wszak do zdobycia były inne, spektakularniejsze wierzchołki w Himalajach i Karakorum.

Po raz pierwszy na szczyt weszli Amerykanie, którzy dzięki refleksowi i determinacji zarezerwowali sobie możliwość atakowania Gasherbruma I. W 1957 roku zdobyty został Falchan Kangri i do kompletu pozostały już tylko Shisha Pangma, niedostępny z powodów politycznych, bo leżący w Chinach, Dhaulagiri, na którego już ustawiły się kolejki i właśnie Gasherbrum I. Kierownikiem wyprawy został Nicolas Clinch, który dzięki swym organizacyjnym zdolnościom zdołał zebrać pieniądze potrzebne na zorganizowanie ekspedycji. 4 lipca 1958 pierwsi ludzie postawili stopy na drugim pod względem wysokości szczycie Karakorum. Byli to Andrew Kauffman i Peter Schoening.


I znów nastała cisza, aż w końcu w 1975 roku w pięknym stylu wierzchołek osiągnęli Reinhold Messner i Peter Habeler, członkowie dwuosobowej wyprawy. Warto dodać, że podczas wspinaczki korzystali z obozu I polskiej wyprawy, która wówczas działała na Gasherbrumach II i III.

Kilka razy zjeżdżano z Gasherbruma I na nartach. Po raz pierwszy dokonali tego uczestnicy francusko-szwajcarskiej wyprawy, którzy 27 lipca 1982 roku osiągnęli wierzchołek, po czym przypięli deski i zjechali na nartach do podstawy ściany. Trzynaście lat później tego samego dokonał Marco Car, ale tym razem na snowboardzie.

23 lipca 1983 roku na szczycie jako pierwsi Polacy stanęli Wojciech Kurtyka i Jerzy Kukuczka. Dokonali tego w pięknym alpejskim stylu południowo-zachodnią ścianą. Po nich wyczynu tego dokonało jeszcze ośmioro Polaków, wszystkie wejścia były w lipcu. Szczyt nie został do tej pory zdobyty zimą.



cofnij   strona główna







Patroni, sponsorzy i przyjaciele wypraw:

Elite Gdynia Stalexport portalgorski.pl sklepgorski.pl
Bergans Kayland THIS 1


Patagonia - Ryszard Pawłowski © 2007
webdesign : emoweb
Informacje zawarte na niniejszej stronie nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 i następnych kodeksu cywilnego.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie lub wykorzystanie zawartości tej strony bez pisemnej zgody autora i webmastera jest zabronione.